چوب زبان گنجشک یا ون چیست؟

درخت زبان گنجشک  یا اش از گونه گیاهان گلدار است و بیشتر در اروپا همچنین در بخش هایی از جنوب غربی آسیا میروید چوب زبان گنجشک چوبی است  که در ساخت ترمووود از آن استفاده میشود،این چوب ظاهری با شیار های موازی دارد چوب زبان گنجشک را زمانی که چهار تراش بخورد را چوب ترمووود می نامند.

مقاومت این چوب مانند بقیه ترمووود ها بسیار بالاست،و قابلیت فرم دهی بسیار بالایی دارد،این چوب رنگی از کرم تا قهوه ای روشن  دارد و اواسط  آن ممکن است زردتر و قهوه ای باشد.

بر روی آن نیز شیار هایی که در آن وجود دارد از لیز خوردگی جلوگیری میکند به خاطر همین میتوان از آن در استخر ها یا مکان هایی که در معرض رطوبت هستند استفادهکرد.

 

همچنین از این چوب چون نوعی ترمووود محکم است برای ساخت  کفپوش مکان های پر رفت آمد ، ساخت قاب تابلوها ،راکت تنیس،تیر و کمان،دسته های چکش و یا برخی دستگیره های چوبی استفاده میکنند.

حتی در کشور ایرلند بازی وجود دارد به نام هرلینگ که در آن بازی از  دسته های چوبی استفاده میشود که جنس آن ها از چوب اش است و کشور ایرلند سالانه برای تولید ۳۵۰۰۰۰ دسته هرلینگ به دلیل کمبود وجود این چوب در ایرلند ۷۵% چوب مورد نیاز برای بازی مهم هرلینگ را از اروپا وارد میکند.

درخت زبان گنجشکی هیزم بسیار ارزشمندی دارد چون حتی زمانی که بریده میشود و سبز است به راحتی میسوزد!

امروزه حتی از پوست خشک و برگ درخت آن در طب سنتی به عنوان ملین و رطوبت زا نیز استفاده میشود.

چوب اش نوعی از درختان سخت چوب است و یکی از ۱۶۸ گونه چوب ترمو است که در طی عملیات ترمووود بسیار سخت و محکم شده است.

این چوب بعد از عملیات ترمووود وقتی که در معرض عملیات روغن کاری قرار میگیرد با قابلیت رنگ پذیری بالایی که دارد بسیار جذاب میشود.

از لحاظ قیمتی نیز این نوع چوب به خاطر مقاومت که بر اثر ترمووود دارد  و همچنین  ویژگی هایی دارد قیمت بالایی دارد و به صرفه است که از آن در مکان هایی استفاده شود که نیاز به مقاومت بالایی دارد